Erdőírtás

Az erdőirtás és a fakivágás mértéke napjaink egyik legkomolyabb problémája, ami nem csak a globális felmelegedést gyorsítja fel, de az élővilágra is borzasztóan negatív hatással van. A folyamatos népességnövekedés miatt teljesen logikus, hogy az emberek fogyasztása is nő. A növekvő fogyasztói igény kielégítéséhez pedig többek között olyan nyersanyagra is szükség van, mint például a papír.

Erdőírtás, fák → papír, karton

Erdőirtás és fakivágás

Az erdőirtás évente több millió hektárnyi (!) erdőt érint világszerte. Miért? Mert már csak így tudnak helyet felszabadítani például a szójatermesztésnek, az állattartásnak vagy a pálmaolaj-ültetvényeknek. A fakitermelés kiterjed az ipari és fogyasztói igények (pl. papír, bútorok stb.) kielégítésére.

Az erdőirtás azonban jelentős környezeti problémákat okoz. Bár távol álljon tőlünk a problémák fontossági sorrendbe állítása, most mégis a két legnagyobb gondot emelnénk ki ezzel kapcsolatban:

  • Biodiverzitás csökkenése: Az élőhelyek elvesztése, a természetes élőhelyük elpusztítása számos állat- és növényfaj kihalását eredményezheti.
  • Globális felmelegedés: Az erdők szén-dioxidot kötnek meg, így azzal, hogy kiirtják az erdőket, az üvegházhatású gázok megkötése nem történik meg, tehát felgyorsul a globális felmelegedés.

Az erdőirtás egyik alternatívája lehet a fenntartható erdőgazdálkodás, amelynek célja, hogy az erdőket ne kihasználjuk, hanem megőrizzük ökológiai értéküket. Így hosszú távon biztosítható a biodiverzitás, a szénmegkötés és a nyersanyagok fenntartható utánpótlása.

Papír- és hullámkarton-gyártás

Annak ellenére, hogy a papír mára újrahasznosított alapanyagokból is előállítható, a papíriparnak továbbra is óriási a nyersanyag igénye.

A papírgyártás három fő lépésben zajlik:

  1. Fakitermelés és rostok előállítása: Első lépésként a fából alapanyagot készítenek, tehát a fából cellulózrostot készítenek. A feldolgozás során a cellulózt szétválasztják a lignintől (ami a fa szerkezetét adja), majd tisztítják és fehérítik.
  2. Papírgyártás: A tiszta cellulóz rostokból állítható elő a papír úgy, hogy a rostokat vízzel összekeverik, az így kapott szuszpenziót megszűrik, ezzel eltávolítva a vizet, hogy a rostok összeálljanak. Ezt követően attól függően, hogy milyen vastagságú és állagú papír gyártása a cél, préselik és szárítják az anyagot.
  3. Hullámkarton-gyártás: A hullámkarton előállításához jellemzően három réteg papírt használnak: két sima réteget és egy középső, hullámosított réteget, ami a karton szilárdságáért felel. Az újrahasznosított anyagok felhasználása a hullámkarton gyártásban igen népszerű.
Raklap méretű, nagy sűrűségű bálák az egyszerű szállításért

Környezetvédelmi hatások és fenntartható megoldások

Papír előállításához rengeteg vízre és energiára van szükség, de például a fehérítésnél különböző vegyi anyagokat is felhasználnak. A fenntarthatóság érdekében az iparág egyre inkább újrahasznosított papírt, alternatív rostforrásokat és energiatakarékos technológiákat használ.

A fakivágás és összességében az erdőirtás negatív hatásait csak akkor lehet csökkenteni, ha szigorítanak az erdőgazdálkodásra vonatkozó szabályozásokon, valamint megvalósul a minél nagyobb arányú újrahasznosítása a különböző nyersanyagoknak.